مقاله

کاربرد ورق‌های ژئوممبران

ژئوممبران کاربرد بسیار زیادی در کشاورزی ، صنعت و دامپروری نیز دارد که میتوان به موارد ذیل نیز اشاره کرد:

 • پوشیدن بستر استخرهای ذخیره آب در کشاورزی، دامداری و صنعت
 • جهت بهبود فضا و بستر تالاب ها و دریاچه های مصنوعی
 • پوشاندن بستر حوضچه ها و استخر پرورش انواع ماهی و میگو
 • پوشش دادن مخازن ذخایره مواد شیمیایی
 • پوشاندن تونل های رفت و آمد خودرو های سواری و مترو
 • پوشاندن کانال و خط های انتقال آب و فاضلاب و زهکشی آب
 • برای دفن بهداشتی زباله به عنوان یک پوشش بسیار خوب و غیر قابل نفوذ استفاده می شود .
 • پوشاندن بستر و دیواره مخزن های سوخت
 • و کاربردها بسیار دیگر

 

استخرهای ذخیر آب با پوشش ورق ژئوممبران

استخر خاکی جزو مرسوم ترین استخر ذخیره آب می باشد . از این نوع استخر برای جمع آوری حقابه چاه ،‌قنات و چشمه یا رودخانه و نیز ذخیره آب های حاصل از بارندگی در فصل پاییز و زمستان به جهت استفاده در فصل آبیاری برای انجام عملیات های آبیاری تحت فشار (قطره ای و بارانی و …) استفاده می شود .

در گذشته برای عایق کردن این نوع استخر ها از روش های متداولی مانند کاهگل نمودن کف و دیوارها ،‌سیمان ، سنگ و سیمان ، دوغاب ، آجر و روش های مختلف دیگر جهت جلوگیری از نفوذ‌آب به زمین و هدر رفت آب استفاده شده است .

اما این پوشش ها فقط مقدار کمی از هدر رفت آب جلوگیری میکنند و همچنین برخی از این پوشش ها (سنگ ، بتن ، سیمان) هزینه بسیار بالایی برای کشاورز و یا …. نیز دارد . و این پوشش ها به تعمیر و نگهداری  زیادی احتیاج دارد و تحت شرایط سخت محیطی دچار خسارت های زیان آوری میشوند .

 

ژئوممبران برای عایق کردن استخر های خاکی

ژئوممبران نیز در مقابل آب نیز نفوذ ناپذیر است بدلیل اینکه یک ماده پلیمری می باشد . به همین علت ورق ژئوممبران در برابر آب قدر نفوذ پذیری بسیار بالایی دارد و به عنوان یک پوشش بسیار مطلوب برای استخرها و … شناخته شده است . قیمت وهزینه اجرا و نصب ورق های ژئوممبران در مقایسه با پوشش های سنتی (سنگ ، سیمان ، بتن و..) کمتر از نصف می باشد . و نیز طول عمر ورق ژئوممبران بسیار زیاد بوده و در برابر سرما  و گرما و نیز تابش نور خورشید مقاومت بالایی دارد .

نصب ورق ژئوممبران همچنین بسیار سریعتر و آسان تر می باشد . بطوری که در هر روز می توان بین ۱۰۰۰ تا ۱۵۰۰ مترمربع از ورق ژئوممبران فقط با یک اکیپ نصب نمود . همچنین برای احداث استخر ژئوممبران به هیچ نوع پوشش و یا زیر سازی خاصی احتیاج ندارد و تنها خاک نرم و غلطک خورده برای این نوع استخر لازم است بنابر این بسیار از لحاظ اقتصادی مقرون به صرفه می باشد .

همچنین میتوان برای استخرهای که سیمانی احداث شده اند  و دچار خسارت شده اند فقط کافی است سطح آن را با ژئوممبران پوشش دهیم و احتیاجی به هزینه ای دیگری نمی باشد .

 

ویژگی ها و مزایای استخر ژئوممبران نسبت به انواع دیگر استخرها

 • مقرون به صرفه تر بود از لحاظ اقتصادی نسبت به استخر های سنگ و سیمان
 • صرف جویی بسیار زیاد در زمان ساخت نسبت به استخر های بتی و.
 • نفوذ ناپذیری بسیار زیاد ورق ژئممبران در برابر آب
 • نچسبیدن خزه وجلبک به کف و دیوارهای استخر های ژئوممبران
 • مقاومت بالای ورق ژئوممبران در برابر عواملی طبیعی (نورآفتاب ، یخ زدگی و …) و بیولوژیکی

نصب ورق ژئوممبران و آب بندی کامل

پس از خرید ورق ژئوممبران، نوبت به نصب و اجرای آن می رسد. ابتدا ورق ها در کف و دیواره استخر آب پهن می شوند و بعد از جانمایی درست آن ها، توسط دستگاه مخصوص به یکدیگر جوش داده می شوند تا ساختار یکپارچه پیدا کنند. همچنین نقاطی مثل لوله های خروجی آب استخر نیز به طور جداگانه عایق بندی می شوند. ورق ژئوممبران در کنار استخر درون ترانشه های مخصوصی که حفر شده اند قرار   می گیرد و با ریختن خاک یا بتن سبک در این ترانشه ها، ورق ژئوممبران به طور کامل مهار می شود.

یک روش جوشکاری ورق ژئوممبران، روش جوشکاری با هوای داغ است که معمولاً توسط یک روبات به صورت اتوماتیک و با هدایت یک اپراتور برای حرکت بر روی مسیر و با سرعت قابل تنظیم (حدود ۳ متر بر دقیقه) انجام می شود. این روش جوش ژئوممبران شامل یک هم پوشانی حدود ۵ سانتیمتر است که دارای دو خط جوش به عرض ۱/۵ سانتیمتر و یک فضای خالی میانی ۱/۵ سانتیمتری دیگر می باشد. از این فضای خالی جهت انجام آزمایشات مختلف از قبیل تست فشار استفاده خواهد شد. اعمال آزمایش های جرقه و یا خلأ نیز به سادگی به واسطه این فضای میانی امکان پذیر می باشد.
تهیه و نصب فنس در اطراف استخر

با توجه به عمق و مساحت استخر ذخیره آب، محصور نمودن آن الزامی است. مطابق قانون اگر به دلیل کوتاهی مالک یا بهره بردار در اجرای عوامل حفاظتی و هشدار دهنده خسارت یا تلفات مالی و جانی رخ بدهد، مالک یا بهره بردار مقصر شناخته می شود. برای اجرای فنس در اطراف استخر آب بهترین مصالح عبارتند از:

الف) توری گالوانیزه با مش ۶ در ۶ از مفتول ۲/۵ و با عرض ۲ متر

ب) لوله گالوانیزه گرم ۵ با طول ۳ متر که نیم متر بالایی آن با زاویه خم داده شده و در نیم متر پائینی حداقل سه قطعه آهن به عنوان شاخه جهت قرار گرفتن در بتن، متصل باشد. در طول بدنه لوله ۵ ( پایه فنس) با فاصله حداقل ۳۰ سانتیمتر حلقه هایی از جنس مفتول ۳ یا ۴ (همان سیم جوش) برای مهار توری گالوانیزه و سیم خاردار نصب گردد.

ج) سیم خار دار رشته ای برای ۳ ردیف با فاصله ۱۵ سانتیمتری

د) کلاف بالا و پایین نیز باید از جنس لوله ۵ باشد.

همچنین نصب علائم هشدار دهنده و تابلوی شنا ممنوع در اطراف استخر الزامی است.
آبگیری استخر آب ژئوممبران

در مرحله آبگیری استخر آب می بایست نکات زیر رعایت شود:

 • نصب فنس در اطراف استخر قبل از هرگونه آبگیری آن
 • کنترل چشمی تمام نقاط جوش کار شده و نیز انجام تست های لازم جهت اطمینان از صحت جوش ژئوممبران در سطوح بالای ۲۰۰۰۰ متر مربع .
 • آبگیری کف استخر به ارتفاع ۲۰ سانتیمتر و تست آن
 • آبگیری نهایی استخر در چند مرحله تا پر شدن کامل آن